Chcę wziąć rozwód- od czego zacząć?

Podjęcie decyzji o rozstaniu, choć niewątpliwie trudne emocjonalnie, jest dopiero początkiem drogi do ostatecznego uzyskania rozwodu przed sądem. Dobre przygotowanie się do procesu rozwodowego będzie nie tylko zwiększało szanse na uzyskanie satysfakcjonującego orzeczenia sądu, ale może w sposób znaczący wpłynąć na długość postępowania sądowego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że decyzje podejmowane jeszcze przed złożeniem pozwu o rozwód są kluczowe dla tego, czy i jak szybko uda się uzyskać rozwód

Negocjacje, mediacja czy od razu pozew?

Relacji między partnerami nie zawsze da się ułożyć, ale zawsze warto próbować rozmawiać. Nawet jeśli nie udało się Wam uratować związku to rozwód nie musi oznaczać wyniszczającej wojny na śmierć i życie. Rozstającym się małżonkom trudno zapewne o chłodną i racjonalną ocenę sytuacji, a towarzyszące emocje nie są dobrym doradcą. Dlatego pierwszym krokiem, który powinieneś podąć to skorzystanie z pomocy osoby zdystansowanej uczuciowo do sprawy i sytuacji rodzinnej. Może być to mediator lub prawnik rozwodowy, z którym będziesz mógł skonsultować kwestie majątkowe, ale także który pomoże wypracować porozumienie w sprawach dotyczących np. opieki nad dziećmi. W tym miejscu muszę uświadomić wielu rozwodzących się rodziców. Nie oszukujcie się, że wraz z formalnym zakończeniem małżeństwa uwolnicie się od męża lub żony. Wspólne dzieci i kwestie ich dotyczące nadal będą Was łączyć, a przebieg procesu rozwodowego i jego rezultat będzie rzutował na Wasze życie jeszcze przez długi czas. Dlatego przed złożeniem pozwu o rozwód warto podjąć próbę polubownego uporządkowania spraw łączących małżonków, zarówno tych majątkowych, jak i dotyczących kontaktów z dziećmi, alimentów, czy sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej.

Stare prawnicze porzekadło głosi, że „nawet najgorsza ugoda jest lepsza niż najlepszy wyrok”. Oczywiście niekoniecznie będzie ono sprawdzało się akurat w Twojej sytuacji, ale co do zasady porozumienie rozwodowe oszczędza wiele nieprzyjemności i niepotrzebnego stresu. Dlatego pomoc doświadczonego prawnika rozwodowego jest potrzebna już na tym etapie. Prawnik przeprowadzi w Waszym imieniu negocjacje rozwodowe, które mogą okazać się kluczem do uzyskania szybkiego rozwodu, często ograniczonego do jednej rozprawy. Ugoda przygotowana w kancelarii adwokackiej jest także rozwiązaniem korzystniejszym finansowo niż wieloletni spór sądowy.

Rozwód z orzeczeniem o winie

Zdarzają się sprawy, w których negocjacje przedrozwodowe nie są ani możliwe ani sensowne. W takiej sytuacji najprawdopodobniej przed Wami zacięta walka, do której tym bardziej trzeba stanąć przygotowanym i to najlepiej przez prawnika specjalizującego się w rozwodach. Jeśli zamierzasz wystąpić o rozwód z orzeczeniem winy drugiego małżonka adwokat podczas konsultacji prawnej doradzi nie tylko, w jaki sposób możesz ją udowodnić, ale także wytłumaczy, jakie konsekwencje niesie za sobą taka decyzja. Osoby, które zgłaszają się do adwokata często pytają o to, czy i jak orzeczenie rozwodu z winy drugiego małżonka przekłada się na kwestie alimentacyjne i podziału majątku wspólnego. Aspekt finansowy rozwodu spędza sen z powiek niejednego z Was. O tym, na na jakie koszty trzeba się przygotować odpowiedź znajdziesz we wcześniejszych wpisach:

Musisz wiedzieć, że z punktu widzenia treści prawidłowo przygotowanego pozwu o rozwód konieczne jest zawarcie informacji, czy małżonkowie podjęli próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu lub wyjaśnienie, dlaczego tego nie uczynili.  Jej podjęcie przed złożeniem pozwu o rozwód będzie przedmiotem zainteresowania sądu, a wizyta w kancelarii adwokackiej może okazać się pomocna w ich pomyślnym przeprowadzeniu.

Dokumenty potrzebne do rozwodu

Niezależnie od tego, czy korzystamy z pomocy adwokata rozwodowego, czy też składamy pozew samodzielnie, nieuchronna będzie wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego, aby uzyskać odpisy aktów stanu cywilnego. Wniosek można złożyć osobiście w dowolnym urzędzie, listownie lub przez Internet, a cała opis całej procedury znajdziesz na portalach rządowych np. tu https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-odpis-aktu-stanu-cywilnego-urodzenia-malzenstwa-zgonu. W Krakowie uzyskanie dokumentów z akt stanu cywilnego możliwe jest nawet w dniu złożenia wniosku, o ile tylko znajdują się w elektronicznym rejestrze stanu cywilnego. W najgorszym razie jeżeli akt stanu cywilnego wymaga dopiero przeniesienia do elektronicznego rejestru otrzymasz go do 7 dni.

Idąc na pierwsze spotkanie do prawnika rozwodowego warto wziąć je ze sobą, jeśli zamierzasz zlecić mu przygotowanie pozwu o rozwód. To, czy potrzebne będzie przygotowanie innych dowodów zależy od indywidualnej sytuacji, którą oceni pełnomocnik. Z jednej strony nie ma potrzeby zasypywania sądu dokumentami, które z punktu widzenia danej sprawy będą bez znaczenia, z drugiej zaś każde żądanie (np. alimentacyjne) należy udowodnić. Samo twierdzenie o trudnej sytuacji materialnej, bądź wysokości kosztów związanych z utrzymaniem dzieci to za mało, aby liczyć na powodzenie. 

Przygotowanie pozwu o rozwód- czy potrzebny adwokat?

To, czy poradzisz sobie samodzielnie ze sprawą rozwodową, czy jednak potrzeba będzie pomoc adwokata, zależy tak naprawdę tylko od …. Ciebie. Oczywiście w Internecie znajdziesz wiele przykładowych pozwów o rozwód. Możesz z nich skorzystać, ale pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić, czy wzór, który chcesz wykorzystać jest nadal aktualny. Pozew o rozwód musi zawierać ściśle określone prawem elementy, które ulegają zmianie wraz z kolejnymi reformami postępowania cywilnego. Jeśli Twoja sprawa rozwodowa nie jest skomplikowana zawsze możesz znaleźć adwokata, który przygotuje jedynie sam pozew. Koszt przygotowania pozwu o rozwód, który strona składa samodzielnie jest z pewnością niższy niż prowadzenie przez pełnomocnika całego procesu o rozwód i nie tak wygórowany jak powszechnie się sądzi. Jeśli zależy Ci na sprawnym przejściu przez rozwód i uzyskaniu go jak najszybciej skorzystanie ze wsparcia prawnika będzie gwarancją tego, że sąd nie zwróci Twojego pozwu o rozwód, a Ty nie będziesz musiał składać go ponownie, co wydłuży zakończenie sprawy. Może zdarzyć się, że wskutek pominięcia pewnych informacji, np. o próbie polubownego załatwienia sprawy lub wskazania nieprawidłowych danych adresowych sąd będzie wzywał Cię o uzupełnienie braków formalnych pisma. Tego rodzaju błędy zdarzają się często i choć na pewno poradzisz sobie z ich rozwiązaniem to niewątpliwie poczekasz dłużej na zakończenie sprawy.

Ile trwa rozwód- Kraków, Nowy Sącz, Tarnów

Czas trwania rozwodu zależy przede wszystkim od okoliczności konkretnej sprawy, ilości dowodów, które będą przeprowadzane, ale także od obłożenia pracą konkretnego sądu okręgowego, który jest właściwy do jego przeprowadzenia. Jako prawnik, który przeprowadza rozwody w Krakowie wiem, że pierwszej rozprawy nie należy spodziewać się szybciej, niż po kilku miesiącach od złożenia pozwu, choć rozwód bez orzekania o winie trwał w jednej ze spraw prowadzonych przez Kancelarię zaledwie cztery miesiące. Na rozwód w sądzie w Nowym Sączu lub Tarnowie oczekuje się nieco krócej niż w Krakowie. Jako adwokat prowadzę sprawy o rozwód głównie w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie, z tego względu podaję konkretne czasy trwania rozwodu akurat w tych sądach. W obecnych warunkach spowodowanych pandemią koronawirusa i obostrzeniami wynikającymi z COVID-19 należy spodziewać się wydłużenia czasu trwania postępowań o rozwód. Niemniej jednak rozwód w dobie koronawirusa jest możliwy, sądy przyjmują pozwy o rozwód, a prawnicy specjalizujący się w rozwodach przeżywają wręcz oblężenie. Wzrost liczby rozwodów inicjowanych z powodu koronawirusa powoduje dużo większe niż dotychczas obłożenie pracą sędziów, co przełoży się na to, ile będzie trwała sprawa rozwodowa. Na pierwszą rozprawę poczeka się pewnie nieco dłużej.

Artykuł, który przeczytałeś miał na celu dostarczyć Ci wiedzy o tym:

-od czego zacząć załatwianie spraw związanych z rozwodem,

-jakie dokumenty przygotować przed złożeniem pozwu o rozwód,

-kiedy i dlaczego do prowadzenia sprawy o rozwód przyda się pomoc adwokata,

-ile trwa rozwód w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie,

-czy w dobie koronawirusa można złożyć pozew o rozwód.

Oczywiście to nie wszystko, co powinieneś wiedzieć, jeśli zamierzasz się rozwieść. Wiele innych zagadnień związanych z prawem rodzinnym opisuję na moim blogu oraz Facebook’u. Znajdziesz je z łatwością tutaj

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile wynosi koszt porady prawnej, przygotowania pozwu o rozwód lub poprowadzenia Twojej sprawy skontaktuj się z naszą Kancelarią Adwokacką:

telefonicznie +48 792 276 360 lub 

napisz krótkiego e-maila na adres: szewczyk-stepien@adwokat-krakow.com.

Aby poradzić się w sprawie rozwodu możemy spotkać się w głównym biurze Kancelarii w Krakowie, ale również podczas dyżurów naszych prawników w Gorlicach. Wiele konsultacji odbywamy  także telefonicznie lub poprzez Whatsapp, dzięki czemu jesteśmy dostępni dla naszych klientów z całej Polski i zagranicy, niezależnie od ich miejsca zamieszkania.

­­­­Kancelaria SZ&P ADWOKACI Szczurek Szewczyk- Stępień ma swoją siedzibę w Krakowie. Nasi prawnicy specjalizują się w prawie rodzinnym (sprawy o rozwód, kontakty z dziećmi, alimenty, władzę rodzicielską, podział majątku), a także w sprawach przeciwko nieletnim.