Najczęściej rozstający się partnerzy przeprowadzają podział majątku już po prawomocnym orzeczeniu rozwodu, kiedy ustaje ustawowa wspólność majątkowa. Podczas jej obowiązywania niedopuszczalne staje się żądanie podziału majątku wspólnego.
Małżonkowie najpierw uczestniczą w procesie o rozwód, a następnie w kolejnej sprawie- o podział majątku. Oznacza to, że sfinalizowanie łączących ich spraw staje się czasochłonne i kosztowne.
Warto wiedzieć, że istnieje możliwość unormowania w trakcie jednego postępowania sądowego równocześnie kwestii rozwiązania małżeństwa, jak i podziału majątku. Prawo rodzinne przewiduje wyjątkowy tryb przeprowadzenia podziału majątku wspólnego w wyroku rozwodowym, ale tylko wówczas, gdy nie spowoduje to nadmiernej zwłoki postępowania. Skuteczność podziału majątku będzie uzależniona wówczas od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.
Art. 58§3 k.r.o.
Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.
Nadmierna zwłoka postępowania najczęściej będzie występowała wówczas, gdy małżonkowie pozostają w głębokim sporze. Brak porozumienia w kwestii ustalenia wartości dokonanych nakładów poniesionych z majątku wspólnego na majątek osobisty małżonka bądź z majątku osobistego na majątek wspólny lub też w kwestii udziałów każdego z małżonków w majątku wspólnym zazwyczaj będzie wiązał się z potrzebą przeprowadzenia skomplikowanego postępowania dowodowego i w konsekwencji dłuższego upływu czasu. Niemiej jednak w takich sytuacjach można przemyśleć, czy możliwe i celowe byłoby przeprowadzenie podziału częściowego ograniczonego do jednego składnika majątkowego np. mieszkania czy samochodu.
Częściowy podział majątku przeprowadzony w trakcie rozwodu również będzie dopuszczalny tylko wówczas, gdy nie spowoduje zwłoki w postępowaniu. Bez wątpienia dotyczy to spraw, w których pomiędzy stronami nie ma konfliktu na tle sposobu podziału czyli np. tego komu przyznać dany składnik na własność.
Jeżeli dokonanie podziału majątku wspólnego powodowałoby nadmierną zwłokę w postępowaniu, sąd pozostawia wniosek bez rozpoznania, a orzeczenie to nie jest zaskarżalne.
Podział majątku wspólnego w trakcie rozwodu czy precyzyjniej pisząc równocześnie z rozwodem wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty sądowej.
Jeśli chcesz skorzystać z mojej pomocy wyślij do mnie wiadomość e-mail: szewczyk-stepien@adwokat-krakow.com lub po prostu zadzwoń: +48 792 276 360.
Prowadzimy sprawy rozwodowe Nie tylko w Krakowie, ale także w Nowym Sączu, Tarnowie, Kielcach czy Katowicach. Aby poradzić się w sprawie rodzinnej możemy spotkać się w biurze Kancelarii w Krakowie, ale również w Gorlicach. Wiele konsultacji odbywamy także telefonicznie lub poprzez Whatsapp, czy wideokonferencje dzięki czemu jesteśmy dostępni dla naszych klientów z całej Polski i zagranicy, niezależnie od ich miejsca zamieszkania.
Kancelaria SZ&P ADWOKACI Szczurek Szewczyk- Stępień ma swoją siedzibę w Krakowie. Nasi prawnicy specjalizują się w prawie rodzinnym (sprawy o rozwód, kontakty z dziećmi, alimenty, władzę rodzicielską, podział majątku), a także w sprawach przeciwko nieletnim.